Mládě želvy skalní

Dne 19. ledna 2004 se vylíhla želva skalní. Želvička se začala klubat v neděli18. 1., koukala ven a vstřebávala žloutkový váček. Do rána 19. 1. byla vylíhnutá. Krunář na délku měřil 3,5 cm, vážila 10 g. Čerstvě vylíhnutá želvička vypadá trochu jako krab, protože byla v dlouze oválném vajíčku s vápnitou skořápkou stočená napříč. Bude trvat asi dva dny, než se narovná do normálního tvaru. Vejce bylo snesené 5. 8. 2003, takže inkubační doba byla 5,5 měsíce. Je zcela samostatná, do týdne začne přijímat rostlinnou potravu (čínské zelí, salát, mrkev, seno).
Želvy skalní patří mezi ohrožená zvířata, mají plemennou knihu v rámci EAZA. Ohrožené jsou hlavně tím, že žijí ve velice specifickém biotopu (skalnaté výchozy ve východoafrické stepi), a tedy ostrůvkovitě a roztroušeně, v Keni a v Tanzanii. Ohrožuje je zejména chytání. Navíc mají poměrně nízkou rozmnožovací schopnost, samice klade pouze dvě vajíčka (i když může klást opakovaně). Praha rozmnožuje tento druh tradičně (naše mládě je již osmé), avšak z každého přírůstku máme radost i proto, že rozmnožování těchto želv provází mnohá úskalí. Rodiče tohoto mláděte pocházejí ze skupiny, zabavené na letišti v roce 1991 pašerákům.
Želva skalní je v současné době k vidění v teráriu v pavilonu slonů, i když chovná skupina má zcela zvláštní podmínky v zázemí. V nejbližších dnech se bude expoziční skupinka (tvořená 3 kusy), stěhovat do pavilonu Afrika zblízka do velikého terária, kde budou želvy moci žít jako v přírodě - mezi skalnatými bloky, zvlášť upravenými tak, aby do úkrytů bylo vidět, aniž by želvy byly rušené.
Petr Velenský, kurátor